Všetky analýzy

Analýza · november 2026

Význam recyklácie šrotu neželezných kovov pre poľské hospodárstvo

Miliarda eur pridanej hodnoty, 17 000 pracovných miest a 3,3 milióna ton emisií, ktorým sa ročne zabráni. Prvé úplné meranie prínosu podnikov, ktoré zbierajú, spracúvajú a pretavujú šrot hliníka, medi, olova, zinku a cínu.

Základný rok
2024; obchod do roku 2025
Stav údajov
31.10.2026 (štatistika), 4.11.2026 (právo)
Model
NF-REC-PL v1.3, Monte Carlo 10 000 ťahov
Správa
35 strán, v angličtine

V skratke

1,03mld. EUR

hrubej pridanej hodnoty v Poľsku – vrátane domáceho dodávateľského reťazca

17 033pracovných miest

v odvetví a u jeho poľských dodávateľov

274mil. EUR

ročne pre verejné financie (1,18 mld. PLN)

3,26mil. t CO₂e

emisií, ktorým sa zabránilo v dodávateľských reťazcoch kovov

63PJ

primárnej energie ušetrenej ročne (≈18 TWh)

38 %

spotreby hliníka v Poľsku pokrýva výroba zo šrotu – v krajine bez primárnej hliníkovej huty

Centrálne hodnoty za rok 2024. Čiara pod každým údajom znázorňuje 90-percentné pásmo neistoty (P5–P95) na stupnici od nuly.

00

Sedem zistení

  1. Miliarda eur pre hospodárstvo

    Odvetvie priamo vytvára 584 mil. EUR hrubej pridanej hodnoty. Vrátane domácich dodávateľov je to 1,03 mld. EUR a so započítaním výdavkov zamestnancov 1,16 mld. EUR. Každé euro pridanej hodnoty v odvetví podporuje ďalších 0,76 EUR v poľských dodávateľských odvetviach.

  2. 17 000 pracovných miest

    V zbere, obchode, spracovaní šrotu a sekundárnej metalurgii pracuje približne 8 700 ľudí; vrátane dodávateľov 17 033 a vrátane indukovaných účinkov 19 831. Ide o hrubé hodnoty: činnosť spojená s odvetvím a jeho dodávateľským reťazcom.

  3. 1,18 mld. PLN ročne pre rozpočet

    Dane a sociálne odvody z práce, daň z príjmov právnických osôb a dane z výroby spojené s odvetvím a jeho dodávateľským reťazcom dosahujú približne 274 mil. EUR ročne.

  4. O 3,3 mil. t CO₂e menej

    Kov získaný zo šrotu zozbieraného v Poľsku nahrádza primárny kov s oveľa vyššou uhlíkovou stopou. Hliník sa na tomto účinku podieľa 95 %. Emisiám sa zabraňuje najmä v primárnych hutách v zahraničí – národnú inventúru to neznižuje. Pomyselná hodnota: 211–538 mil. EUR.

  5. Menej energie, menej zvyškov z rúd

    Recyklácia ročne ušetrí približne 63 PJ primárnej energie a zabráni vzniku približne 0,62 mil. t zvyškov z bauxitu (červený kal). Vzniká pri nej približne 0,33 mil. t soľnej trosky a trosky Waelz, ktoré je potrebné spracovať.

  6. Domáci zdroj strategických kovov

    Hliník vyrobený zo šrotu pokrýva 38 % spotreby hliníka v Poľsku a sekundárna meď 45 % spotreby medi. Hliník a meď sú strategickými surovinami EÚ. V roku 2025 pochádzalo 11,1 % poľského dovozu nespracovaného hliníka z Ruska – tento zdroj zanikol v dôsledku sankcií.

  7. Priestor na rast

    Vyšší zber a ohlásené investície by do roku 2030 pridali približne 85 mil. EUR pridanej hodnoty a 1 067 pracovných miest a v scenári „Cirkulárne Poľsko 2035“ 281 mil. EUR a 4 168 pracovných miest. Každá ďalšia zozbieraná tona hliníka nahrádza primárny kov so stopou vyššou približne o 9,2 t CO₂e.

01

Od šrotu ku kovu – a k prínosom

Odvetvie tvoria tri články: zber a obchod, triedenie a spracovanie a sekundárna metalurgia. Spolu vracajú do hospodárstva kov v hodnote 2,27 mld. EUR ročne.

R1

Zber a obchod

Zberne šrotu, výkup, veľkoobchod

mil. EUR HPH
254
osôb
4 295
R2

Triedenie a spracovanie

Demontáž, drvenie, senzorové triedenie

mil. EUR HPH
119
osôb
1 679
R3

Sekundárna metalurgia

Pretavovanie, rafinácia a legovanie

mil. EUR HPH
211
osôb
2 741

Sekundárny kov

Al · Cu · Pb · Zn · Sn

2,27 mld. EUR

Hospodárstvo

Pridaná hodnota, pracovné miesta, dane

Klíma a zdroje

Zabránené emisie, energia, zvyšky z rúd

Stratégia

Domáca ponuka, spracovateľská marža, ciele CRMA

Priama hrubá pridaná hodnota a zamestnanosť podľa článkov, 2024. Tržby článkov sa nesčítavajú – huty nakupujú šrot od zberných a spracovateľských podnikov.
02

1,03 mld. EUR pridanej hodnoty a 17 000 pracovných miest

Prínos odvetvia sa nekončí pri bráne podniku. Nákupy od poľských dodávateľov (nepriamy účinok) a výdavky zamestnancov (indukovaný účinok) takmer zdvojnásobujú priamy výsledok.

  • Priamo
  • Dodávateľský reťazec
  • Výdavky zamestnancov

Hrubá pridaná hodnota, mil. EUR

584+442+129

Pracovné miesta

8 715+8 318+2 798
ZdrojPriame, nepriame (typ I) a indukované (typ II) účinky, rozšírený rozsah, 2024. Leontiefov model vstupov a výstupov na tabuľke Eurostat FIGARO 2023.

Hrubý prínos, nie čistý úžitok: na napätom trhu práce by si časť práce a kapitálu našla iné využitie.

03

O 3,3 mil. t CO₂e menej v dodávateľských reťazcoch

Tona hliníka zo šrotu predstavuje približne 0,9 t CO₂e oproti približne 10,1 t pri primárnom hliníku spotrebovanom v EÚ. Preto sa hliník na zabránených emisiách podieľa 95 %.

kt CO₂e ročne

Hliník3 1029,20 t CO₂e/t
Meď1661,84 t CO₂e/t
Olovo1171,70 t CO₂e/t
Cín83,39 t CO₂e/t
Zinok-130-1,50 t CO₂e/t
ZdrojZabránené emisie skleníkových plynov podľa kovov – kov získaný zo šrotu zozbieraného v Poľsku, substitúcia 1:1, 2024.

Ako čítať tento výsledok

  1. Substitúcia 1:1 je horný odhad – sekundárne zlievarenské zliatiny nahrádzajú primárny kov najmä v odliatkoch.
  2. Emisiám sa zabraňuje najmä v primárnych hutách v zahraničí; výsledok neznižuje národnú inventúru a nesmie sa pripočítavať k údajom iných krajín.
  3. Ak by sa počítal iba šrot z výrobkov na konci životnosti (bez nového šrotu), výsledok by bol približne 2,0 mil. t CO₂e.

Zinok: výsledok je záporný, pretože spracovanie oceliarenských prachov v peciach Waelz produkuje viac emisií ako priemerná primárna výroba. Jeho hodnotou je získavanie kovu z nebezpečných prachov, ktoré by sa inak museli skládkovať.

04

Domáca mestská baňa strategických kovov

Poľsko nemá od roku 2009 hutu na primárny hliník. Sekundárne huty spracúvajú domáci a dovezený šrot na kov v hodnote 2,27 mld. EUR ročne.

sekundárna výroba v pomere k zdanlivej spotrebe, 2024

HliníkCRMA38 %624 mil. EUR
MeďCRMA45 %1 140 mil. EUR
Olovo60 %153 mil. EUR
Zinokčistý vývozca223 mil. EUR
Cínčistý vývozca132 mil. EUR
ZdrojSekundárna výroba v pomere k zdanlivej spotrebe v Poľsku. Zinok a cín: výroba prevyšuje spotrebu, väčšina sa vyváža.
258 mil. EURodhadovaná ročná spracovateľská marža domáceho pretavovania
11,1 %dovozu nespracovaného hliníka pochádzalo v roku 2025 z Ruska – zdroj ukončený sankciami
25 %referenčná hodnota CRMA v EÚ: recyklačná kapacita v pomere k spotrebe strategických surovín do roku 2030
05

Kde odvetvie pôsobí

Zber a obchod pôsobia v celej krajine. Sekundárna metalurgia tvorí tri zoskupenia: Horné Sliezsko so západným Malopoľskom, Legnicko-glogovský medený revír a hliníkové závody v lokalitách Nowa Sól, Konin a Gorzyce.

  • Hliník
  • Meď
  • Olovo
  • Zinok
  • Cín
14 overených zariadení na recykláciu neželezných kovov a výrobu sekundárnych kovov. Po výbere bodu sa zobrazí jeho opis.

Zoznam zariadení

  • Hydro Aluminium Kęty (ex-Alumetal)Kęty · HliníkPretavovanie šrotu na sekundárne zlievarenské zliatinyKapacita: 87,5 kt/rok
  • Hydro Aluminium Gorzyce (ex-Alumetal)Gorzyce · HliníkPretavovanie šrotu na zlievarenské zliatiny a predzliatinyKapacita: 57,5 kt/rok
  • Hydro Aluminium Nowa Sól (ex-Alumetal)Nowa Sól · HliníkTriedenie šrotu (LIBS) a pretavovanieKapacita: 60 kt/rok zliatin; 120 kt/rok triedenia
  • Grupa Kęty – foundryKęty · HliníkPretavovanie šrotu na čapy na pretláčanieKapacita: >30 kt šrotu/rok
  • Gränges KoninKonin · HliníkCentrum recyklácie a odlievania; valcovňaKapacita: 100–140 kt/rok valcovaných výrobkov
  • KGHM – Huta Miedzi LegnicaLegnica · MeďVýroba a rafinácia medi so šrotom; strategický projekt CRMA – recyklačná hutaKapacita: cieľ cca 135 kt Cu/rok (cca 2030)
  • KGHM – Huta Miedzi Głogów I & IIŻukowice · MeďHutnícka výroba a elektrorafinácia (primárne suroviny + nakúpené materiály)Kapacita: cca 470 kt/rok katód
  • Walcownia Metali Dziedzice (Boryszew)Czechowice-Dziedzice · MeďTavenie vrátane šrotu na polotovary z medi a mosadzeKapacita: neuvedené
  • Baterpol – battery processingŚwiętochłowice · OlovoDrvenie a spracovanie olovených akumulátorovKapacita: 70 kt/rok akumulátorového šrotu
  • Baterpol – lead plantKatowice-Szopienice · OlovoTavba a rafinácia olovaKapacita: zahrnuté vyššie
  • Orzeł BiałyPiekary Śląskie · OlovoRecyklácia akumulátorového šrotu na rafinované olovo a zliatinyKapacita: cca 100 kt/rok akumulátorového šrotu
  • HC Miasteczko Śląskie (Stalprodukt group)Miasteczko Śląskie · ZinokHuta ISP na zinok a olovo pracujúca na 100 % so sekundárnymi oxidmi (2024)Kapacita: 14,8 kt rafinovaného Pb (2024)
  • ZGH Bolesław (Stalprodukt group)Bukowno · ZinokElektrolytický zinok (cca 40 % sekundárnej vsádzky v roku 2024) a pece Waelz na spracovanie oceliarenských prachovKapacita: 130 kt/rok Zn a zliatin; skupina: Zn 153,8 kt (2024)
  • Fenix MetalsChmielów · CínRafinácia sekundárneho cínuKapacita: časť zo 4,76 kt v Poľsku (2024)
06

Šrot sa pohybuje na jednotnom trhu EÚ

V roku 2025 Poľsko vyviezlo 470 kt šrotu neželezných kovov a doviezlo 441 kt. Približne 90 % vývozu a 94 % dovozu zostáva v EÚ a zďaleka najväčším partnerom je Nemecko.

<2≥40 kt

ZdrojObchod Poľska so šrotom neželezných kovov podľa krajín, 2025. Eurostat Comext, CN 7404, 7503, 7602, 7802, 7902, 8002, 854911.

Najväčší partneri, 2025 · 470 kt

  • DE233,1
  • SK34,6
  • IT25,5
  • AT24,2
  • CZ21,6
  • FR20,9
  • SI12,4
  • NL9,0

Hliník a meď, 2015–2025 · kt

0100200300400201520202025368Šrot Al – vývoz242Šrot Al – dovoz166Šrot Cu – dovoz87Šrot Cu – vývoz
Poľsko je čistým vývozcom hliníkového šrotu a čistým dovozcom medeného šrotu – KGHM spracúva viac šrotu.
07

Čo možno získať do rokov 2030 a 2035

Štyri scenáre prepočítané tým istým modelom v stálych cenách roku 2024. O ekonomických výsledkoch rozhodujú kapacity a investície, o klimatických zber a triedenie.

Základný 2024Pozorovaný stav
S1 Rast 2030Zber +10 %, modernizácia hliníkových závodov, program šrotu KGHM
S2 Cirkulárne Poľsko 2035Zber +25–30 %, nové kapacity Al, recyklačná huta KGHM v Legnici
S3 Pokles 2030Tlak nákladov na energiu a uzatváranie kapacít

Pridaná hodnota vrátane dodávateľov · mil. EUR

1 026 
1 111+85
1 307+281
978−49

Pracovné miesta vrátane dodávateľov · osôb

17 033 
18 101+1 067
21 201+4 168
16 123−911

Zabránené emisie – podľa zberu · kt CO₂e

3 262 
3 358+96
3 322+60
3 160−102
ZdrojPodmienené projekcie, nie prognózy: predpokladajú, že investície, povolenia a dodávky šrotu sa uskutočnia.
08

Čo by tento prínos posilnilo

Správa uvádza sedem smerov verejných opatrení.

  1. Zahrnúť sekundárne kapacity hliníka a medi do poľskej implementácie CRMA a do aktualizácie Štátnej surovinovej politiky.
  2. Zabezpečiť sekundárnym hutám účinný prístup ku kompenzácii nepriamych nákladov na emisie a k dlhodobým zmluvám na energiu z obnoviteľných zdrojov.
  3. Urýchliť povoľovanie zariadení na pretavovanie, rafináciu a triedenie – vnútroštátne lehoty a jednotné kontaktné miesto.
  4. Spolufinancovať senzorové triedenie (LIBS, XRF, röntgenová transmisia) a normy kvality šrotu.
  5. Zvýhodniť obsah recyklátu vo verejnom obstarávaní, v kritériách ELV a stavebných výrobkov a v CBAM.
  6. Zlepšiť zber OEEZ, vozidiel po skončení životnosti, káblov a použitých batérií.
  7. Rozvíjať odborné vzdelávanie v metalurgii, triedení a kontrole kvality v sliezskom, dolnosliezskom a lubušskom klastri.
09

Metóda v skratke

NF-REC-PL je modulárny, reprodukovateľný model, ktorý spája verejnú štatistiku Poľska a EÚ s fyzikou procesov recyklácie kovov.

M1

Rozsah a alokácia

Podiel neželezných kovov v NACE 46.77, 38.3 a 24.42–24.45 (Eurostat SBS 2024).

M2

Hmotnostná bilancia

Zozbieraný, pretavený, vyvezený a dovezený šrot pre každý kov (Comext, PRODCOM).

M3

Hospodárstvo

Leontiefov model vstupov a výstupov, typ I a II, na tabuľke FIGARO 2023 pre Poľsko.

M4

Životné prostredie

Metóda zabránenej záťaže: stopa „od kolísky po bránu“ primárnej a sekundárnej cesty.

M5

Stratégia

Hodnota sekundárneho kovu, spracovateľská marža, pomer k spotrebe, koncentrácia dovozu.

M6

Neistota

Monte Carlo 10 000 ťahov, 56 parametrov, Gaussova kopula; analýza citlivosti a scenáre.

Obmedzenia

  • Výsledky predstavujú hrubý, statický prínos bez účinkov vytesňovania a cenových účinkov.
  • Podiely neželezných kovov v podnikoch s viacerými materiálmi sa nesledujú – je to hlavný zdroj neistoty ekonomických výsledkov.
  • Emisné faktory pochádzajú z rôznych rokov a metód; výsledok pre zinok je podmienený.

Správa bola pripravená s využitím nástrojov umelej inteligencie na spracovanie údajov, modelovanie a redakciu textu.

10

Stiahnuť a citovať

Úplná správa obsahuje metodiku, všetky parametre s rozpätiami a zdrojmi, zoznam zariadení a bibliografiu.

IGMNiR (2026), The value of non-ferrous scrap recycling to the Polish economy. NF-REC-PL integrated impact model, Economic Chamber of Non-Ferrous Metals and Recycling, November 2026.

Identifikátor behu modelu: NFRECPL-1.3-153C411685

Získajte prístup k analýzam Komory