Analýza · november 2026
Význam recyklácie šrotu neželezných kovov pre poľské hospodárstvo
Miliarda eur pridanej hodnoty, 17 000 pracovných miest a 3,3 milióna ton emisií, ktorým sa ročne zabráni. Prvé úplné meranie prínosu podnikov, ktoré zbierajú, spracúvajú a pretavujú šrot hliníka, medi, olova, zinku a cínu.
- Základný rok
- 2024; obchod do roku 2025
- Stav údajov
- 31.10.2026 (štatistika), 4.11.2026 (právo)
- Model
- NF-REC-PL v1.3, Monte Carlo 10 000 ťahov
- Správa
- 35 strán, v angličtine
V skratke
1,03mld. EUR
hrubej pridanej hodnoty v Poľsku – vrátane domáceho dodávateľského reťazca
17 033pracovných miest
v odvetví a u jeho poľských dodávateľov
274mil. EUR
ročne pre verejné financie (1,18 mld. PLN)
3,26mil. t CO₂e
emisií, ktorým sa zabránilo v dodávateľských reťazcoch kovov
63PJ
primárnej energie ušetrenej ročne (≈18 TWh)
38 %
spotreby hliníka v Poľsku pokrýva výroba zo šrotu – v krajine bez primárnej hliníkovej huty
Centrálne hodnoty za rok 2024. Čiara pod každým údajom znázorňuje 90-percentné pásmo neistoty (P5–P95) na stupnici od nuly.
Sedem zistení
Miliarda eur pre hospodárstvo
Odvetvie priamo vytvára 584 mil. EUR hrubej pridanej hodnoty. Vrátane domácich dodávateľov je to 1,03 mld. EUR a so započítaním výdavkov zamestnancov 1,16 mld. EUR. Každé euro pridanej hodnoty v odvetví podporuje ďalších 0,76 EUR v poľských dodávateľských odvetviach.
17 000 pracovných miest
V zbere, obchode, spracovaní šrotu a sekundárnej metalurgii pracuje približne 8 700 ľudí; vrátane dodávateľov 17 033 a vrátane indukovaných účinkov 19 831. Ide o hrubé hodnoty: činnosť spojená s odvetvím a jeho dodávateľským reťazcom.
1,18 mld. PLN ročne pre rozpočet
Dane a sociálne odvody z práce, daň z príjmov právnických osôb a dane z výroby spojené s odvetvím a jeho dodávateľským reťazcom dosahujú približne 274 mil. EUR ročne.
O 3,3 mil. t CO₂e menej
Kov získaný zo šrotu zozbieraného v Poľsku nahrádza primárny kov s oveľa vyššou uhlíkovou stopou. Hliník sa na tomto účinku podieľa 95 %. Emisiám sa zabraňuje najmä v primárnych hutách v zahraničí – národnú inventúru to neznižuje. Pomyselná hodnota: 211–538 mil. EUR.
Menej energie, menej zvyškov z rúd
Recyklácia ročne ušetrí približne 63 PJ primárnej energie a zabráni vzniku približne 0,62 mil. t zvyškov z bauxitu (červený kal). Vzniká pri nej približne 0,33 mil. t soľnej trosky a trosky Waelz, ktoré je potrebné spracovať.
Domáci zdroj strategických kovov
Hliník vyrobený zo šrotu pokrýva 38 % spotreby hliníka v Poľsku a sekundárna meď 45 % spotreby medi. Hliník a meď sú strategickými surovinami EÚ. V roku 2025 pochádzalo 11,1 % poľského dovozu nespracovaného hliníka z Ruska – tento zdroj zanikol v dôsledku sankcií.
Priestor na rast
Vyšší zber a ohlásené investície by do roku 2030 pridali približne 85 mil. EUR pridanej hodnoty a 1 067 pracovných miest a v scenári „Cirkulárne Poľsko 2035“ 281 mil. EUR a 4 168 pracovných miest. Každá ďalšia zozbieraná tona hliníka nahrádza primárny kov so stopou vyššou približne o 9,2 t CO₂e.
Od šrotu ku kovu – a k prínosom
Odvetvie tvoria tri články: zber a obchod, triedenie a spracovanie a sekundárna metalurgia. Spolu vracajú do hospodárstva kov v hodnote 2,27 mld. EUR ročne.
Zber a obchod
Zberne šrotu, výkup, veľkoobchod
- mil. EUR HPH
- 254
- osôb
- 4 295
Triedenie a spracovanie
Demontáž, drvenie, senzorové triedenie
- mil. EUR HPH
- 119
- osôb
- 1 679
Sekundárna metalurgia
Pretavovanie, rafinácia a legovanie
- mil. EUR HPH
- 211
- osôb
- 2 741
Sekundárny kov
Al · Cu · Pb · Zn · Sn
2,27 mld. EURHospodárstvo
Pridaná hodnota, pracovné miesta, dane
Klíma a zdroje
Zabránené emisie, energia, zvyšky z rúd
Stratégia
Domáca ponuka, spracovateľská marža, ciele CRMA
1,03 mld. EUR pridanej hodnoty a 17 000 pracovných miest
Prínos odvetvia sa nekončí pri bráne podniku. Nákupy od poľských dodávateľov (nepriamy účinok) a výdavky zamestnancov (indukovaný účinok) takmer zdvojnásobujú priamy výsledok.
- Priamo
- Dodávateľský reťazec
- Výdavky zamestnancov
Hrubá pridaná hodnota, mil. EUR
5841 0261 155
Pracovné miesta
8 71517 03319 831
Hrubý prínos, nie čistý úžitok: na napätom trhu práce by si časť práce a kapitálu našla iné využitie.
O 3,3 mil. t CO₂e menej v dodávateľských reťazcoch
Tona hliníka zo šrotu predstavuje približne 0,9 t CO₂e oproti približne 10,1 t pri primárnom hliníku spotrebovanom v EÚ. Preto sa hliník na zabránených emisiách podieľa 95 %.
kt CO₂e ročne
Ako čítať tento výsledok
- Substitúcia 1:1 je horný odhad – sekundárne zlievarenské zliatiny nahrádzajú primárny kov najmä v odliatkoch.
- Emisiám sa zabraňuje najmä v primárnych hutách v zahraničí; výsledok neznižuje národnú inventúru a nesmie sa pripočítavať k údajom iných krajín.
- Ak by sa počítal iba šrot z výrobkov na konci životnosti (bez nového šrotu), výsledok by bol približne 2,0 mil. t CO₂e.
Zinok: výsledok je záporný, pretože spracovanie oceliarenských prachov v peciach Waelz produkuje viac emisií ako priemerná primárna výroba. Jeho hodnotou je získavanie kovu z nebezpečných prachov, ktoré by sa inak museli skládkovať.
Domáca mestská baňa strategických kovov
Poľsko nemá od roku 2009 hutu na primárny hliník. Sekundárne huty spracúvajú domáci a dovezený šrot na kov v hodnote 2,27 mld. EUR ročne.
sekundárna výroba v pomere k zdanlivej spotrebe, 2024
Kde odvetvie pôsobí
Zber a obchod pôsobia v celej krajine. Sekundárna metalurgia tvorí tri zoskupenia: Horné Sliezsko so západným Malopoľskom, Legnicko-glogovský medený revír a hliníkové závody v lokalitách Nowa Sól, Konin a Gorzyce.
- Hliník
- Meď
- Olovo
- Zinok
- Cín
Zoznam zariadení
- Hydro Aluminium Kęty (ex-Alumetal)Kęty · HliníkPretavovanie šrotu na sekundárne zlievarenské zliatinyKapacita: 87,5 kt/rok
- Hydro Aluminium Gorzyce (ex-Alumetal)Gorzyce · HliníkPretavovanie šrotu na zlievarenské zliatiny a predzliatinyKapacita: 57,5 kt/rok
- Hydro Aluminium Nowa Sól (ex-Alumetal)Nowa Sól · HliníkTriedenie šrotu (LIBS) a pretavovanieKapacita: 60 kt/rok zliatin; 120 kt/rok triedenia
- Grupa Kęty – foundryKęty · HliníkPretavovanie šrotu na čapy na pretláčanieKapacita: >30 kt šrotu/rok
- Gränges KoninKonin · HliníkCentrum recyklácie a odlievania; valcovňaKapacita: 100–140 kt/rok valcovaných výrobkov
- KGHM – Huta Miedzi LegnicaLegnica · MeďVýroba a rafinácia medi so šrotom; strategický projekt CRMA – recyklačná hutaKapacita: cieľ cca 135 kt Cu/rok (cca 2030)
- KGHM – Huta Miedzi Głogów I & IIŻukowice · MeďHutnícka výroba a elektrorafinácia (primárne suroviny + nakúpené materiály)Kapacita: cca 470 kt/rok katód
- Walcownia Metali Dziedzice (Boryszew)Czechowice-Dziedzice · MeďTavenie vrátane šrotu na polotovary z medi a mosadzeKapacita: neuvedené
- Baterpol – battery processingŚwiętochłowice · OlovoDrvenie a spracovanie olovených akumulátorovKapacita: 70 kt/rok akumulátorového šrotu
- Baterpol – lead plantKatowice-Szopienice · OlovoTavba a rafinácia olovaKapacita: zahrnuté vyššie
- Orzeł BiałyPiekary Śląskie · OlovoRecyklácia akumulátorového šrotu na rafinované olovo a zliatinyKapacita: cca 100 kt/rok akumulátorového šrotu
- HC Miasteczko Śląskie (Stalprodukt group)Miasteczko Śląskie · ZinokHuta ISP na zinok a olovo pracujúca na 100 % so sekundárnymi oxidmi (2024)Kapacita: 14,8 kt rafinovaného Pb (2024)
- ZGH Bolesław (Stalprodukt group)Bukowno · ZinokElektrolytický zinok (cca 40 % sekundárnej vsádzky v roku 2024) a pece Waelz na spracovanie oceliarenských prachovKapacita: 130 kt/rok Zn a zliatin; skupina: Zn 153,8 kt (2024)
- Fenix MetalsChmielów · CínRafinácia sekundárneho cínuKapacita: časť zo 4,76 kt v Poľsku (2024)
Údaje
| Zhodnocovanie materiálov (NACE 38) | Výroba kovov (NACE 24) | |
|---|---|---|
| Śląskie | 11 042 | 22 839 |
| Wielkopolskie | 8 394 | 5 242 |
| Warszawski stołeczny | 7 163 | 2 326 |
| Dolnośląskie | 7 072 | 6 005 |
| Małopolskie | 6 982 | 9 583 |
| Kujawsko-pomorskie | 5 060 | 2 030 |
| Pomorskie | 4 817 | 820 |
| Mazowiecki regionalny | 4 401 | 1 238 |
| Łódzkie | 4 066 | 2 201 |
| Zachodniopomorskie | 3 510 | 653 |
| Lubelskie | 3 458 | 892 |
| Warmińsko-mazurskie | 3 298 | 347 |
| Podkarpackie | 3 104 | 5 345 |
| Świętokrzyskie | 2 349 | 3 404 |
| Lubuskie | 2 053 | 1 981 |
| Podlaskie | 2 053 | 595 |
| Opolskie | 1 532 | 2 001 |
Šrot sa pohybuje na jednotnom trhu EÚ
V roku 2025 Poľsko vyviezlo 470 kt šrotu neželezných kovov a doviezlo 441 kt. Približne 90 % vývozu a 94 % dovozu zostáva v EÚ a zďaleka najväčším partnerom je Nemecko.
Najväčší partneri, 2025 · 470 kt
- DE233,1
- SK34,6
- IT25,5
- AT24,2
- CZ21,6
- FR20,9
- SI12,4
- NL9,0
Najväčší partneri, 2025 · 441 kt
- DE195,3
- NL43,2
- CZ28,3
- LT18,8
- IT18,2
- FR16,1
- AT12,9
- SK11,5
Hliník a meď, 2015–2025 · kt
Čo možno získať do rokov 2030 a 2035
Štyri scenáre prepočítané tým istým modelom v stálych cenách roku 2024. O ekonomických výsledkoch rozhodujú kapacity a investície, o klimatických zber a triedenie.
Pridaná hodnota vrátane dodávateľov · mil. EUR
Pracovné miesta vrátane dodávateľov · osôb
Zabránené emisie – podľa zberu · kt CO₂e
Čo by tento prínos posilnilo
Správa uvádza sedem smerov verejných opatrení.
- Zahrnúť sekundárne kapacity hliníka a medi do poľskej implementácie CRMA a do aktualizácie Štátnej surovinovej politiky.
- Zabezpečiť sekundárnym hutám účinný prístup ku kompenzácii nepriamych nákladov na emisie a k dlhodobým zmluvám na energiu z obnoviteľných zdrojov.
- Urýchliť povoľovanie zariadení na pretavovanie, rafináciu a triedenie – vnútroštátne lehoty a jednotné kontaktné miesto.
- Spolufinancovať senzorové triedenie (LIBS, XRF, röntgenová transmisia) a normy kvality šrotu.
- Zvýhodniť obsah recyklátu vo verejnom obstarávaní, v kritériách ELV a stavebných výrobkov a v CBAM.
- Zlepšiť zber OEEZ, vozidiel po skončení životnosti, káblov a použitých batérií.
- Rozvíjať odborné vzdelávanie v metalurgii, triedení a kontrole kvality v sliezskom, dolnosliezskom a lubušskom klastri.
Metóda v skratke
NF-REC-PL je modulárny, reprodukovateľný model, ktorý spája verejnú štatistiku Poľska a EÚ s fyzikou procesov recyklácie kovov.
Rozsah a alokácia
Podiel neželezných kovov v NACE 46.77, 38.3 a 24.42–24.45 (Eurostat SBS 2024).
Hmotnostná bilancia
Zozbieraný, pretavený, vyvezený a dovezený šrot pre každý kov (Comext, PRODCOM).
Hospodárstvo
Leontiefov model vstupov a výstupov, typ I a II, na tabuľke FIGARO 2023 pre Poľsko.
Životné prostredie
Metóda zabránenej záťaže: stopa „od kolísky po bránu“ primárnej a sekundárnej cesty.
Stratégia
Hodnota sekundárneho kovu, spracovateľská marža, pomer k spotrebe, koncentrácia dovozu.
Neistota
Monte Carlo 10 000 ťahov, 56 parametrov, Gaussova kopula; analýza citlivosti a scenáre.
Obmedzenia
- Výsledky predstavujú hrubý, statický prínos bez účinkov vytesňovania a cenových účinkov.
- Podiely neželezných kovov v podnikoch s viacerými materiálmi sa nesledujú – je to hlavný zdroj neistoty ekonomických výsledkov.
- Emisné faktory pochádzajú z rôznych rokov a metód; výsledok pre zinok je podmienený.
Správa bola pripravená s využitím nástrojov umelej inteligencie na spracovanie údajov, modelovanie a redakciu textu.
Stiahnuť a citovať
Úplná správa obsahuje metodiku, všetky parametre s rozpätiami a zdrojmi, zoznam zariadení a bibliografiu.
IGMNiR (2026), The value of non-ferrous scrap recycling to the Polish economy. NF-REC-PL integrated impact model, Economic Chamber of Non-Ferrous Metals and Recycling, November 2026.
Identifikátor behu modelu: NFRECPL-1.3-153C411685