# Meď

Ťažba, rafinácia, použitie a recyklácia medi – údaje International Copper Study Group za rok 2025, grafy a údaje na stiahnutie.

Červený kov elektriny

Údaje: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026 · základný rok 2025 · stav k 24.10.2026

## Prehľad

**23,2 mil. t** svetová ťažba v roku 2025 ICSG · 2025
**100 % IACS** referenčná vodivosť IACS · 1913
**25 %** stavebníctvo – najväčší konečný trh IWCC · 2025
**~34 %** podiel recyklátov na spotrebe medi (RIR 2025) ICSG · 2025
**~34 mil. t** Zásoby Poľska (USGS) USGS · 2024
**2,5–7×** viac Cu v obnoviteľných zdrojoch

### Tri závery

- V roku 2025 sa vo svete vyťažilo 23,2 mil. t medi a vyrobilo 28,7 mil. t rafinovanej medi – veľkú časť rozdielu pokrýva šrot.
- Najväčším trhom konečného použitia medi je stavebníctvo (25 % spotreby v roku 2025); elektrifikácia sietí, vozidiel a dátových centier zvyšuje dopyt.
- Druhotné suroviny už pokrývajú približne 34 % svetovej spotreby medi (RIR, 2025); so zásobami približne 34 mil. t patrí Poľsko k svetovej špičke.

Ak má byť 21. storočie storočím elektriny, jeho kovom bude meď. Práve ona vedie prúd v sieťach, motoroch, zariadeniach a vozidlách – s účinnosťou, ktorej sa medzi priemyselnými kovmi vyrovná iba oveľa drahšie striebro. Červený kov sprevádza človeka viac ako desaťtisíc rokov, no jeho najdôležitejšia úloha sa odohráva až teraz: bez medi niet elektrifikácie, obnoviteľných zdrojov energie ani digitalizácie.

### Vlastnosti

Meď (Cu) je etalónom elektrickej vodivosti. Medzinárodný štandard IACS (International Annealed Copper Standard, 1913) stanovuje vodivosť štandardnej žíhanej medi na 100 % (58,0 MS/m pri 20 °C); súčasná elektrolytická meď (ETP) dosahuje približne 100–101 % IACS a meď najvyššej čistoty približne 103 %. Zo všetkých kovov vedie elektrický prúd lepšie iba striebro – mnohonásobne drahšie. K tomu sa pridáva vynikajúca tepelná vodivosť, výnimočná ťažnosť, odolnosť proti korózii (ochranná patina) a prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Meď je aj základom najdôležitejších zliatin v dejinách techniky: bronzu (s cínom) a mosadze (so zinkom).

| Parameter | Hodnota |
| --- | --- |
| Protónové číslo | 29 |
| Atómová hmotnosť | 63.54 |
| Hustota | 8 960 kg/m³ |
| Teplota topenia | 1 356 K (približne 1 083 °C) |
| Merná tepelná kapacita (293 K) | 0,383 J/(g·K) |
| Tepelná vodivosť | 394 W/(m·K) |
| Súčiniteľ dĺžkovej rozťažnosti | 16,5 × 10⁻⁶ /K |
| Youngov modul | 110 GPa |
| Merný elektrický odpor (20 °C) | 1,68 × 10⁻⁸ Ω·m |
| Elektrická vodivosť (20 °C) | 59,5 MS/m |
| Kryštálová štruktúra | kubická plošne centrovaná |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 7. Štandard IACS (100 % = 58,0 MS/m) sa vzťahuje na žíhanú meď prijatú v roku 1913; 59,5 MS/m je hodnota, ktorú ICSG uvádza pre meď pri 20 °C.

### Od doby medenej po éru elektriny

Meď bola jedným z prvých kovov, ktoré si človek osvojil – jej používanie siaha viac ako desaťtisíc rokov do minulosti a obdobie jej prevahy sa nazýva doba medená (eneolit, chalkolit). Samotný názov – lat. cuprum – pochádza od Cypru, starovekého banského centra. Spojenie medi s cínom dalo vznik bronzu a pomenovanie ďalšej epoche. Skutočnú renesanciu však priniesla elektrina: od čias Faradaya a Edisona sa práve meď – ako vodič – stala nervovou a obehovou sústavou industrializovaného sveta.

### Meď, človek a každodenný život

Vzťah medi k človeku je aj biologický. Meď je nevyhnutný stopový prvok: telo dospelého človeka jej obsahuje len približne 80–120 mg, pričom referenčný denný príjem je približne 1,3–1,6 mg. Podieľa sa na tvorbe energie v bunkách, tvorbe spojivového tkaniva a ciev, transporte železa a činnosti nervového a imunitného systému. Povrchy z medi a jej zliatin majú preukázané antimikrobiálne vlastnosti – čoraz častejšie využívané tam, kde záleží na hygiene. V každodennom prostredí je meď všadeprítomná: kilometre vodičov v každej domácnosti, inštalácie a rúry, motory v domácich spotrebičoch, vodivé cesty v elektronike, kontakty v nabíjačkách, ale aj mince, hudobné nástroje a riad.

Tok kovu: zdroje a použitie (podiely, %)

**~66 %** Primárny kov (z rudy) **~34 %** Druhotný kov (z recyklácie)
Spolu = 100%

- Stavebníctvo **25 %**
- Spotrebný a všeobecný tovar, chladenie, elektronika **22 %**
- Energetická a telekomunikačná infraštruktúra **18 %**
- Doprava **15 %**
- Priemyselné zariadenia **11 %**
- Ostatné **9 %**

↺ Výrobky po skončení životnosti sa vracajú ako šrot a napájajú tok druhotného kovu.

| Tok | Podiel |
| --- | --- |
| Primárny kov (z rudy) | 66 % |
| Druhotný kov (z recyklácie) (RIR – podiel šrotu na spotrebe medi) | ~34 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Stavebníctvo | 25 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Spotrebný a všeobecný tovar, chladenie, elektronika | 22 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Energetická a telekomunikačná infraštruktúra | 18 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Doprava | 15 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Priemyselné zariadenia | 11 % |
| Trhy konečného použitia medi, 2025: Ostatné | 9 % |

Zdroje: RIR – podiel šrotu na spotrebe medi – ICSG, The World Copper Factbook 2026 (ICSG · 2025); Trhy konečného použitia medi, 2025 – International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 46 (údaje International Wrought Copper Council, IWCC).

Diagram spája údaje z rôznych publikácií a rokov. Šírka tokov zodpovedá percentuálnym podielom; slučka recyklácie je ilustračná.

## Trh

### Od rudy po katódu – ako vzniká meď

Väčšina medi pochádza zo sulfidických rúd, ktoré sa ťažia najmä povrchovo. Ruda sa drví, melie a flotáciou obohacuje na koncentrát (zvyčajne približne 28 % Cu, v rozpätí 20 – 40 %). V hute sa koncentrát taví na medený kamienok (50 – 70 % Cu), z ktorého v konvertore vzniká surová meď – blister (98,5 – 99,5 % Cu). Po žiarovej rafinácii sa odlievajú anódy a elektrolytická rafinácia dáva katódy s čistotou nad 99,99 %. Oxidické a niektoré sulfidické rudy sa spracúvajú hydrometalurgicky: lúhovanie, extrakcia rozpúšťadlom (SX) a elektrolytické vylučovanie (EW) vedú priamo ku katódam. V roku 2025 metóda SX-EW poskytla približne 5,1 mil. t, teda približne 22 % svetovej ťažby.

Ruda → Koncentrát~28 % Cu → Medený kamienok50 – 70 % Cu → Blister98,5 – 99,5 % Cu → Anódy99 – 99,5 % Cu → Katódy>99,99 % Cu

Druhým zdrojom je šrot. Nový šrot vzniká pri výrobe polotovarov a výrobkov, starý šrot z vyradených výrobkov. Rafinovaná meď zo šrotu (druhotná výroba) predstavovala v roku 2025 približne 19 % svetovej rafinovanej produkcie a druhotná vsádzka poskytla približne 17 % hutníckej produkcie (4,2 mil. t).

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 8, 15, 16, 22 a 27.

### Trh s meďou v roku 2025 – údaje ICSG

| Článok reťazca | 2025 | Lídri (podiel) | Kapacity 2025 → 2030 / poznámky |
| --- | --- | --- | --- |
| Ťažba (obsah Cu) | 23,2 mil. t | Čile 23 %, KDR 15 %, Peru 12 % | 28,8 → 34,5 mil. t; využitie ~81 % |
| Hutnícka výroba | 24,4 mil. t | Čína ~56 %; druhotná vsádzka 17 % | 29,1 → 33,0 mil. t |
| Rafinovaná meď | 28,7 mil. t | Čína 48 %, KDR 10 %, Čile 6 %; druhotná 19 % | 35,6 → 39,8 mil. t; využitie ~80 % |
| Spotreba rafinovanej medi | 28,2 mil. t | Čína ~59 % | 3,4 kg na obyvateľa sveta |
| Celková spotreba (vrátane priamo pretaveného šrotu) | 34,6 mil. t | priamo pretavený šrot – takmer pätina | 21,7 mil. t v roku 2005 |
| Polotovary (hrubá hmotnosť) | 32,5 mil. t | Ázia 86 % | 67,5 → ~74 mil. t |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 10, 16 – 30, 41 – 45 a 54 – 57 (údaje za rok 2025 predbežné). Kapacita označuje výrobnú schopnosť, nie prognózu výroby.

### Trh a výroba – geografia a ceny

Podľa International Copper Study Group dosiahla svetová ťažba medi v roku 2025 približne 23,2 mil. ton a výroba rafinovanej medi približne 28,7 mil. ton. Nespochybniteľným lídrom ťažby je Čile (5,4 mil. t, približne 23 % svetovej produkcie) pred Konžskou demokratickou republikou (približne 15 %) a Peru (približne 12 %); v hutníctve a rafinácii dominuje Čína (približne 56 % hutníckej a 48 % rafinovanej produkcie). U.S. Geological Survey odhaduje svetové zásoby na približne 980 mil. ton.

Meď je jedným z najdôležitejších barometrov hospodárstva – pre citlivosť jej ceny na hospodársky cyklus sa jej hovorí „Dr Copper“. Priemerná cena na LME (Londýnska burza kovov) bola v roku 2024 približne 9 000–9 200 USD za tonu, s rekordom približne 11 100 USD/t v máji 2024; v rokoch 2025–2026 ceny dosahovali ďalšie rekordy (nad 12 000 USD/t) pri napätí na strane ponuky a rastúcom dopyte energetickej transformácie. Podľa ICSG dosiahla oficiálna cena LME v auguste 2026 rekordný priemer 14 353 USD/t – približne o 15 % nad úrovňou z konca roka 2025.

Banská ťažba a zásoby medi – najväčší producenti, 2024

Čile ~5,3
DR Kongo ~3,3
Peru ~2,6
Čína ~1,8
Poľsko ~0,41

| Krajina | Ťažba 2024 (mil. t) | Zásoby (mil. t) | Poznámky |
| --- | --- | --- | --- |
| Čile | ~5,3 | ~190 | Najväčší producent a držiteľ zásob na svete |
| DR Kongo | ~3,3 | ~80 | Rýchlo rastúca produkcia |
| Peru | ~2,6 | ~120 | Medzi najväčšími výrobcami na svete |
| Čína | ~1,8 | ~41 | Dominuje vo výrobe rafinovaného kovu (hutníctvo) |
| **Poľsko** | ~0,41 | ~34 | KGHM; revír LGOM; zásoby medzi najväčšími na svete |
| Svet (zaokrúhlené) | ~23 / 27 | ~1,000 | Silná geografická koncentrácia ponuky |

Zdroj: U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries 2025; International Copper Study Group (údaje za rok 2024, zaokrúhlené).

### Presun medeného priemyslu do Ázie

Geológia rozhoduje o tom, kde sa meď ťaží, ale spracovanie nasleduje priemysel a spotrebu. Od 60. a 90. rokov 20. storočia podiel Ázie rástol v každom článku reťazca, zatiaľ čo podiel Európy – okrem ťažby – výrazne klesol; v roku 2025 Európa vyrobila približne 8 % svetových medených polotovarov.

| Článok reťazca | Obdobie | Ázia | Európa |
| --- | --- | --- | --- |
| Ťažba | 1960 → 2025 | 6% → 20% | 11% → 10% |
| Hutnícka výroba | 1990 → 2025 | 21% → 72% | 29% → 14% |
| Rafinovaná výroba | 1990 → 2025 | 19% → 62% | 32% → 13% |
| Spotreba rafinovanej medi | 1960 → 2025 | 10% → 76% | 57% → 14% |
| Výroba polotovarov | 1980 → 2025 | 23% → 86% | 43% → 8% |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 17, 23, 28, 42 a 55 (podiely na svetovej výrobe alebo spotrebe).

### Zdroje: minie sa meď?

Podľa USGS dosahovali svetové zásoby medi – preskúmané a ekonomicky vyťažiteľné ložiská – v roku 2025 približne 980 mil. t. Zdroje sú oveľa väčšie: hodnotenie USGS z roku 2015 pre porfýrové a sedimentárne ložiská (približne 80 % svetovej ponuky) uvádza približne 1 500 mil. t identifikovaných, dosiaľ nevyťažených a približne 3 500 mil. t neobjavených zdrojov – spolu približne 5 000 mil. t bez ložísk morského dna. Zásoby nie sú pevnou veličinou: v rokoch 2000 – 2025 sa vyťažilo približne 464 mil. t medi a zásoby pritom vzrástli približne o 547 mil. t – zo 433 na 980 mil. t. Od roku 1960 zodpovedali v priemere približne 40 rokom produkcie. ICSG považuje fyzické vyčerpanie medi za vysoko nepravdepodobné; výzvou je včas priniesť na trh dostatočnú ekonomicky životaschopnú ponuku.

V Európe USGS identifikoval približne 130 mil. t medi v porfýrových a sedimentárnych ložiskách a neobjavené zdroje odhaduje na približne 270 mil. t. Vo svete predstavujú banské projekty s kapacitou nad 100 kt ročne spolu približne 10 mil. t dodatočnej ťažobnej kapacity. Ďalším potenciálnym zdrojom sú ložiská morského dna (polymetalické konkrécie a sulfidy), podľa ICSG však Medzinárodný úrad pre morské dno (ISA) do septembra 2026 neschválil žiadnu komerčnú ťažbu.

**980 mil. t** svetové zásoby (USGS, 2025)
**~5 000 mil. t** identifikované a neobjavené zdroje
**~40 rokov** priemerná životnosť zásob od roku 1960
**~10 mil. t** banské projekty nad 100 kt/rok

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 11 – 14 (podľa: USGS, Mineral Commodity Summaries 2026; USGS, Assessment of Undiscovered Copper Resources of the World, 2015).

### Prečo ponuka reaguje pomaly

Obmedzením nie je množstvo medi v zemskej kôre, ale čas, náklady a zložitosť premeny zdrojov na spoľahlivú produkciu. ICSG uvádza deväť skupín obmedzení:

| Obmedzenie | O čo ide |
| --- | --- |
| Kvalita rúd a zložitosť ťažby | Nižšia kovnatosť, väčšia hĺbka a zložitejšie rudy znamenajú viac materiálu na ťažbu a úpravu a viac energie a vody. |
| Povolenia a čas realizácie | Od objavu po produkciu uplynie veľa rokov; environmentálne posudzovanie, súdne spory a konzultácie predlžujú harmonogramy. |
| Kapitál a náklady | Nové bane sú čoraz kapitálovo náročnejšie; vyššie náklady na výstavbu, zariadenia, prácu a financovanie oslabujú ekonomiku projektov. |
| Voda a energia | Nedostatok vody, odsoľovanie a čerpanie morskej vody, dostupnosť elektriny a náklady dekarbonizácie. |
| Environmentálna a spoločenská akceptácia | Spotreba vody, flotačný odpad, biodiverzita, konzultácie s miestnymi a pôvodnými komunitami. |
| Prieskum a portfólio projektov | Prieskum sa sústreďuje okolo existujúcich baní; chýbajú veľké nové objavy. |
| Politika a geopolitické riziko | Dane, poplatky, účasť štátu, surovinový nacionalizmus a geografická koncentrácia ponuky. |
| Infraštruktúra, pracovná sila a vstupy | Odľahlé ložiská potrebujú elektrinu, dopravu a vodu; chýbajú odborníci a dodávatelia; SX-EW závisí od dostupnosti kyseliny sírovej. |
| Prevádzková realizácia | Nehody, geotechnické problémy, výpadky a pomalší nábeh udržiavajú produkciu pod menovitou kapacitou. |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 21 (zhrnutie).

### Burzy, ceny a zásoby

Referenčné ceny medi určujú tri burzy: London Metal Exchange (kontrakt 25 t kótovaný v USD/t; oficiálna zúčtovacia cena LME je svetovým referenčným bodom pre fyzické obchody), COMEX v skupine CME (25 000 libier, centy USD za libru) a Shanghai Futures Exchange (5 t, jüany za tonu). Keď sú termínové ceny vyššie ako aktuálne, trh je v contangu; opačná situácia je backwardácia. Zásoby v burzových skladoch sú len časťou svetových zásob. Od roku 2025 očakávania amerických ciel na meď presunuli veľké množstvá katód do skladov COMEX, čo zúžilo dostupnosť kovu na LME a v ďalších regiónoch.

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 38 – 39.

## Oblasti použitia

### Využitie – kde meď pracuje

Profil využitia medi odráža jej povahu vodiča. Podľa International Wrought Copper Council (údaje za rok 2025, ktoré uvádza ICSG) je najväčším konečným trhom stavebníctvo (približne 25 %), nasledujú spotrebný a všeobecný tovar, chladenie a elektronika (22 %), energetická a telekomunikačná infraštruktúra (18 %), doprava (15 %), priemyselné zariadenia (11 %) a ostatné použitia (9 %). V prvom spracovaní dominuje drôt (63 %) pred rúrami (12 %), plechmi a pásmi (11 %), tyčami a profilmi (9 %) a fóliou (5 %). V stavebníctve ide o elektroinštalácie, vodoinštalácie a trvácne strešné krytiny; v elektronike o vodivé cesty obvodov a kontakty; v doprave o motory, káblové zväzky a nabíjacie systémy. Čím je hospodárstvo elektrifikovanejšie, tým viac medi potrebuje.

Trhy konečného použitia medi, 2025

Stavebníctvo 25 %
Spotrebný a všeobecný tovar, chladenie, elektronika 22 %
Energetická a telekomunikačná infraštruktúra 18 %
Doprava 15 %
Priemyselné zariadenia 11 %
Ostatné 9 %

| Konečný trh | Podiel 2025 | Príklady |
| --- | --- | --- |
| Stavebníctvo | 25 % | Elektroinštalácie, vodoinštalácie, vykurovanie a chladenie, strechy |
| Spotrebný a všeobecný tovar, chladenie, elektronika | 22 % | Domáce spotrebiče, klimatizácia, počítače, riad, zámky |
| Energetická a telekomunikačná infraštruktúra | 18 % | Káble, transformátory, rozvodne, siete |
| Doprava | 15 % | Káblové zväzky, motory, elektrické vozidlá, železnica |
| Priemyselné zariadenia | 11 % | Motory, výmenníky tepla, ložiská, ventily |
| Ostatné | 9 % | Ostatné použitia |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 46 (údaje International Wrought Copper Council, IWCC).

Prvé použitie medi podľa polotovarov, 2025

Drôt / valcovaný drôt 63 %
Rúry 12 %
Plechy, dosky a pásy 11 %
Tyče a profily 9 %
Fólia 5 %

| Polotovar | Prvé použitie 2025 (IWCC) | Výrobné kapacity 2025 (ICSG) |
| --- | --- | --- |
| Drôt / valcovaný drôt | 63 % | 62 % |
| Rúry | 12 % | 8 % |
| Plechy, dosky a pásy | 11 % | 12 % |
| Tyče a profily | 9 % | 8 % |
| Fólia | 5 % | 5 % |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 46 a 56. Kapacity v hrubej hmotnosti; zvyšné kapacity: zliatinový drôt 2 %, odliatky a ingoty 1,7 %, prášky 0,2 %, nezaradené 1,1 %.

### Meď v energetickej transformácii

Každá technológia dekarbonizácie je „hladná po medi“. Elektrické vozidlo obsahuje dva- až štyrikrát viac medi ako vozidlo so spaľovacím motorom (motor, batéria, menič, kabeláž, nabíjačka). Veterné a fotovoltické zariadenia potrebujú 2,5- až 7-krát viac medi ako konvenčné zdroje a celé energetické systémy založené na OZE podľa niektorých odhadov dokonca 6- až 12-krát viac. Rozsah výzvy je obrovský: podľa Medzinárodnej energetickej agentúry ohlásené projekty do roku 2035 pokrývajú len približne 70 % potreby medi a niektoré analýzy poukazujú na potrebu uviesť do roku 2050 do prevádzky až 194 nových baní – čo robí z medi jedno z „úzkych hrdiel“ globálnej transformácie.

### Kde rastie dopyt po medi

| Oblasť | Čo hovoria údaje |
| --- | --- |
| Elektrické siete | IEA: do roku 2040 treba vybudovať alebo nahradiť približne 80 mil. km sietí – zhruba toľko, koľko má dnes celá svetová sieť. |
| Dátové centrá a AI | IEA: spotreba elektriny dátových centier sa má zdvojnásobiť – zo 485 TWh v roku 2025 na 950 TWh v roku 2030. |
| Elektromobilita | V roku 2025 sa predalo viac ako 20 mil. elektromobilov (približne o 20 % viac ako rok predtým) – približne štvrtina nových áut na svete. |
| Polovodiče | Pokročilé čipy môžu obsahovať viac ako 100 km medených prepojení. |
| OZE, uskladňovanie energie, elektrifikácia budov a priemyslu | Generátory, meniče, zbernice, tepelné čerpadlá, nabíjačky, motory a pohony. |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 47 – 53 (údaje IEA, ktoré uvádza ICSG).

## Recyklácia

### Recyklácia a sekundárny obeh

Meď je z pohľadu obehového hospodárstva takmer ideálnym kovom: možno ju recyklovať donekonečna bez straty vlastností. Viac ako 30 % svetového dopytu už pokrývajú druhotné suroviny (miera vstupu recyklátov podľa ICSG: približne 34 % v roku 2025, t. j. približne 11,8 mil. t) a zásoba medi nahromadená v infraštruktúre, vozidlách a zariadeniach – „mestská baňa“ – zodpovedá približne 33 rokom svetovej výroby. Recyklácia spotrebuje oveľa menej energie ako výroba z rudy; s rastúcou vlnou šrotu bude jej úloha rýchlo rásť – podľa IEA má podiel druhotnej ponuky do roku 2050 smerovať k približne 40 %. Ide o oblasť priamo spojenú s činnosťou mnohých členov Komory.

### Recyklácia v číslach – čo merajú ukazovatele

V roku 2025 dodali druhotné suroviny – šrot pretavený priamo výrobcami polotovarov a rafinovaná meď zo šrotu – približne 11,8 mil. t medi a miera vstupu recyklátov (RIR, podiel recyklovaných vstupov na celkovej spotrebe medi) dosiahla približne 34 %, podobne ako v roku 2005 (33,8 % pri 7,3 mil. t). Stabilná miera neznamená stagnáciu: v rokoch 2005 – 2025 rástla druhotná rafinácia v priemere o 4,6 % ročne a priame pretavovanie šrotu o 1,1 %. Keďže meď zostáva v používaní desaťročia a jej zásoba v hospodárstve rastie, recyklácia nemôže úplne nahradiť ťažbu. RIR nie je ani mierou recyklácie výrobkov na konci životnosti (EoL) – tá sa meria samostatne:

| Ukazovateľ | Hodnota | Čo meria |
| --- | --- | --- |
| Miera vstupu recyklátov, RIR (10-ročný priemer) | 31% | Podiel recyklovaných vstupov na celkovej spotrebe medi |
| Miera recyklácie na konci životnosti (EoL) | 39% | Podiel medi z vyradených výrobkov, ktorý sa vracia do obehu |
| Miera zberu EoL | 55% | Podiel vyradených výrobkov, ktorý sa dostane do recyklačného reťazca |
| Miera spracovania EoL | 71% | Účinnosť triedenia, úpravy a metalurgického zhodnotenia zozbieraného šrotu |
| Celková účinnosť recyklácie | 55% | Podiel dostupného nového a starého šrotu, ktorý sa zozbiera a pripraví na recykláciu |

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 58 – 61; ukazovatele EoL – model Fraunhofer ISI pre International Copper Association (stav k roku 2020, 10-ročné priemery).

Najslabším článkom je často zber: efektívne metalurgické zhodnotenie nevyváži meď, ktorá skončí na skládke, rozptýli sa alebo roky zostáva v nepoužívaných výrobkoch. O budúcej druhotnej ponuke preto rozhodnú zber, triedenie, dizajn výrobkov a technológie spracovania.

## Poľsko

**~34 mil. t** Zásoby Poľska (USGS) USGS · 2024
**~410 tis. t** banská ťažba medi v Poľsku

### Poľsko v štatistikách ICSG

Huta Głogów (I a II) s dvoma suspenznými pecami Outokumpu (230 a 310 kt) má celkovú kapacitu 540 kt – štvrté miesto medzi medenými hutami sveta v rebríčku ICSG na rok 2026. Elektrolytická rafinéria v Głogówe (468 kt) je na 17. mieste medzi rafinériami sveta. V grafoch ICSG za rok 2025 je Poľsko na 15. mieste v ťažbe medi, na 7. mieste v hutníckej výrobe a na 10. mieste vo výrobe rafinovanej medi; v obchode s polotovarmi je 10. najväčším vývozcom a 14. najväčším dovozcom. Poľsko je členom International Copper Study Group.

Zdroj: International Copper Study Group, The World Copper Factbook 2026, s. 2, 18, 24, 26, 29, 31 a 37.

### Meď ako strategická surovina

Rastúci, štrukturálne deficitný dopyt urobil z medi predmet surovinovej politiky. Akt EÚ o kritických surovinách (CRMA, 2024) zaradil meď medzi strategické suroviny a stanovil ciele do roku 2030: najmenej 10 % dopytu EÚ z ťažby v Európe, 40 % zo spracovania a 25 % z recyklácie, pri obmedzení závislosti od jediného dodávateľa mimo EÚ na najviac 65 %. Európska komisia výslovne uvádza meď ťaženú v Poľsku ako zdroj tejto suroviny v EÚ. Strategický význam posilňuje silná koncentrácia ponuky (Čile, DR Kongo, Peru) a dlhý, viac ako desaťročný cyklus uvádzania nových baní do prevádzky.

### Poľský kontext

Poľsko patrí k popredným svetovým výrobcom medi – vďaka spoločnosti KGHM Polska Miedź a medenému revíru Legnica-Głogów (LGOM, približne 416 km²). Ložisko ťažia bane Lubin, Polkowice-Sieroszowice a Rudna, spracovanie zabezpečujú huty Głogów I, Głogów II (s priekopníckou pecou na tavenie vo vznose – flash smelting) a Legnica a valcovňa Cedynia. Výsledkom sú katódy triedy A s čistotou 99,99 % (značky HMG-S, HMG-B a HML kótované na LME) a vedľajšími produktmi sú striebro, zlato, olovo a nikel. Národné zásoby (približne 34 mil. t podľa USGS) radia Poľsko do svetovej špičky a produkcia platenej medi (payable copper) Skupiny KGHM prevyšuje 700 tis. ton ročne.

Červený kov, ktorý vedie elektrický prúd lepšie ako takmer ktorýkoľvek iný, je dnes nevyhnutnou podmienkou elektrifikácie – a Poľsko patrí k jeho svetovým lídrom.

## Údaje a zdroje

### Súbory údajov

Každý graf tohto profilu má zobrazenie tabuľky a zdroja a tlačidlá „Stiahnuť CSV“, „Kopírovať CSV“ a „Citovať“. Úplný zoznam súborov údajov je uvedený nižšie.

| Súbor údajov | Rok | Karta | CSV |
| --- | --- | --- | --- |
| Banská ťažba a zásoby medi – najväčší producenti, 2024 | 2024 | Trh | |
| Trhy konečného použitia medi, 2025 | 2025 | Oblasti použitia | |
| Prvé použitie medi podľa polotovarov, 2025 | 2025 | Oblasti použitia | |

### Čísla v dlaždiciach

| Ukazovateľ | Hodnota | Zdroj a rok | Publikácia |
| --- | --- | --- | --- |
| svetová ťažba v roku 2025 | 23,2 mil. t | ICSG · 2025 | ICSG, The World Copper Factbook 2026 |
| referenčná vodivosť | 100 % IACS | IACS · 1913 | International Annealed Copper Standard, 1913 |
| stavebníctvo – najväčší konečný trh | 25 % | IWCC · 2025 | IWCC (2025) |
| podiel recyklátov na spotrebe medi (RIR 2025) | ~34 % | ICSG · 2025 | ICSG, The World Copper Factbook 2026 |
| Zásoby Poľska (USGS) | ~34 mil. t | USGS · 2024 | USGS, Mineral Commodity Summaries 2025 – Copper |
| viac Cu v obnoviteľných zdrojoch | 2,5–7× | – | – |
| banská ťažba medi v Poľsku | ~410 tis. t | – | – |

### Metodické poznámky

- Trhové údaje pochádzajú z The World Copper Factbook 2026 (ICSG) a týkajú sa roku 2025; tabuľka banskej ťažby podľa krajín a zásoby pochádzajú z U.S. Geological Survey (2024).
- Dlaždice majú označenie zdroja a roka; to isté číslo v dlaždici, texte a tabuľke pochádza z jedného záznamu.

### Bibliografia

- International Copper Study Group (2026), The World Copper Factbook 2026. [icsg.org](https://icsg.org/)
- U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries 2025 – Copper.
- International Wrought Copper Council (IWCC).
- International Energy Agency (IEA).

### Ako citovať

Hospodárska komora neželezných kovov a recyklácie, Databáza poznatkov – Meď. https://igmnir.org/sk/znalosti/med/ (stav údajov: 24.10.2026).

Zdroj: International Copper Study Group (2026), The World Copper Factbook 2026, Lisabon, Portugalsko ([www.icsg.org](https://icsg.org/) ). Tento preklad/adaptácia vznikli nezávisle a nie sú schválené International Copper Study Group. Nemožno ich považovať za oficiálny preklad ani adaptáciu International Copper Study Group, ktorá nenesie zodpovednosť za prípadné chyby či nepresnosti.

## Získajte prístup k analýzam Komory

[Staňte sa členom](https://igmnir.org/sk/kontakt-a-clenstvo/)

---

Stav stránky: 02.11.2026. IGMNiR. Na webe: https://igmnir.org/sk/znalosti/med/
